Strona główna Wydział Filozoficzny O wydziale Instytucje Wydziału Instytucje naukowo-dydaktyczne Instytut Filozofii Wywiad z dr Jarosławem Kucharskim dla portalu glos24.pl
Wywiad z dr Jarosławem Kucharskim dla portalu glos24.pl
Wywiad pt. "Nie ma dla nas tematów tabu". Jakie wyzwania stoją przed chrześcijaństwem?" ukazał się na portalu glos 24.pl w dniu 17 września 2022r.
O zbliżającej się konferencji "Christian Philosophy and its Challenges" (20-22 września) oraz problemach dotyczących filozofii i chrześcijaństwa, portal rozmawiał z dr Jarosławem Kucharskim, adiunktem w Katedrze Etyki Ogólnej i Stosowanej Akademii Ignatianum w Krakowie oraz przewodniczącym komitetu organizacyjnego konferencji.
Nawiązując do tematu wiodącego konferencji, jakie, pana zdaniem, są najważniejsze wyzwania stojące przed filozofią chrześcijańską?
– Niewątpliwie konieczne jest lepsze zrozumienie samej istoty chrześcijaństwa, także od strony filozoficznej. Próby odpowiedzi, jak dzisiaj rozumieć człowieka, szczególnie w kontekście odkryć kognitywistki i neurobiologii stanowią niemałe wyzwanie dla klasycznych kategorii antropologicznych. Przykładowo: skoro już tyle wiemy o mózgu człowieka, to jak rozumieć duszę?
Kolejne wyzwanie to, w jaki sposób mówić o Bogu językiem filozoficznym. Dyskutowaliśmy już o różnych rodzajach poznania i różnych sposobach uzasadniania przekonań. Wciąż jednak pojawiają się nowe argumenty i wątpliwości, stąd też potrzeba poszukiwania adekwatnego sposobu wyrażania Boga i doświadczenia religijnego, zgodnego ze standardami racjonalności.
Problemem są też relacje z teologią. Czy filozofia ma być, tak jak w średniowieczu, ancilla theologie (służką teologii) czy też proponować swój własny, niezależny od teologii opis chrześcijaństwa? I oczywiście, jak miałoby to wyglądać.
Wreszcie cała grupa wyzwań związana jest ze sprawami etycznymi. Można zauważyć, że różnie denominacje chrześcijańskie prezentują nieco odmienne zbiory zasad moralnych. Filozofowie chrześcijańscy przez wieki rozmaicie interpretowali chociażby przykazanie miłości bliźniego. W kontekście wojny na Ukrainie powraca także pytanie o teorię wojny sprawiedliwiej, która została ukształtowana właśnie w chrześcijaństwie. Myślę, że wyzwań nam nie zabraknie.
Cały wywiad na:
https://glos24.pl/nie-ma-dla-nas-tematow-tabu-jakie-wyzwania-stoja-przed-chrzescijanstwem